Dospělí, už dost!!!

05.09.2024
zdroj obrázku: google
zdroj obrázku: google

Tento článek začíná sice trochu zhurta, ale vzhledem k situaci, je to vážně potřeba. Proto pro ty z vás, kteří se neumí podívat na situaci s nadhledem nebo nechtějí něco začít měnit, tento článek není vhodný.

Píši důrazný článek hlavně pro rodiče, pedagogy, zdravotníky a další pracovníky, kteří s dětmi pracují a měli by jít příkladem, co se zdravého životního stylu týče. Bohužel se toto neděje. Jak se často setkávám, děti jsou spíše podporovány v nošení sladkostí, rozdávají se běžně za odměnu, jen tak pro ,,radost", aby to nebolelo apod.

Jedná se o obrovské množství nenasycených mastných tuků, barviv, konzervantů, stabilizátorů, stimulantů (kofein), cukrů a soli, které dítě za 12 hodin příjme. Jak je možné, že děti už od školky dostávají místo vody k pití nápoje typu Coca-cola, Pepsi nebo Sprite? Nebo dokonce energetické nápoje např. Prime nebo Shock? Četli jste milí dospělí vůbec etiketu, co takové nápoje obsahují a co dělají s vašimi dětmi? V praxi, se s tím běžně setkávám, děti tohle nosí na svačiny a k tomu mají plný box koblih nebo sladkostí. K večeři mají ,,menu" z KFC nebo jiných podobných fastfoodů. Při mých návštěvách škol – kde se snažím zdravou výživu šířit, je tohle běžná praxe a nestačím se divit! Děti neznají některé druhy ovoce a zeleniny, nezařadí luštěniny nebo nepoznají vůbec, ořechy třeba nikdy nejedly a o domácí stravě si nechávají pouze zdát! Od narození směřují děti rodiče, ony mají jít příkladem a následně má z části tuto funkci přebírat i škola a já se ptám – proč vědomě svým dětem ubližujete? Má vaše dítě potíže s častými virózami?Je náchylné na každé kýchnutí? Bolí ho často břicho? Má žluté nebo kazivé zuby? Je bledé? Je nervózní? Má výkyvy nálad? Trpí ekzémy nebo alergiemi? Řešíte dokonce celiakii? Řešíte obezitu? Špatně se mu hojí rány? Je často unavené? Chybí mu v krvi minerály a vitamíny? Má nechutenství? Špatně v noci spí nebo má neklidné sny? Tohle je jen slabý výčet potíží, které děti tímto nevhodným stravováním trpí a pokud nemá žádné potíže, věřte, že nejsou dosud vidět, ale časem se určitě projeví. Myslíte si, že hubené dítě musí být zákonitě i zdravé? To se pletete - víte, že existuje skrytá obezita, která je daleko nebezpečnější, protože se tukové pláty ukládají do cév?

Pamatuji si příhodu (a není jedna), kdy jsem byla s dětmi v takovém sportovním parku, kde měli i stánek s občerstvením. Nenašla jsem tam nic, co by děti mohly jíst. Neprodávali dokonce ani čistou vodu nebo alespoň 100% džus. Kolem mě prošla maminka a volá na své dítě: ,,Dáš si hranolky s kečupem nebo palačinku se šlehačkou a zmrzlinou?, dítě odpovědělo: ,,hranolky" a maminka na to ,,to jsem si myslela, tak tu zmrzlinu si dáš potom jo?". Podotýkám, že bylo 18:00 hodin a tohle měla být jako večeře? Myslíte tohle vážně?

Nebo další příklad v obchodě, kdy jsem potkala maminku se silně obézní holčičkou, která si ale vybrala velmi zdravou věc a říká mamince: ,,mami můžu tohle?" a maminka: ,,nechceš si vzít raději nějaký oplatek nebo bonbony, budeš tohle jíst?".

Takže tady není ani podpora zdravého stylu. Proč maminka neřekla, jé to vypadá, že by to mohlo být zdravé, to sis vybrala dobře, zkusíme to? Nevím, samozřejmě ty rodiny, které potkám venku osobně neznám, nemůžu to hodnotit jen negativně, může tam být spousta faktorů, ale jedno je jisté – lidé, kteří zdravě jedí a vedou k tomu i svoje děti nekoupí hranolky nebo fastfood ani výjimečně, to mi věřte. Např. sladká chuť je pro děti přirozená, není třeba se jí přece vzdávat – jen ji nahradit přirozeně vyskytujícími se sacharidy, není potřeba cukr ještě dodávat.

Chcete to napravit? Je nejvyšší čas…Začněte u sebe, pokud se takto stravujete i vy, je těžké naučit zdravému stravování i dítě. Nevíte jak na to? Ráda vám s tím pomůžu. Pojďme bojovat za naše zdraví a zdraví našich dětí. Nebo vy toužíte svůj volný čas a čas vašich dětí, které můžou využit daleko zábavněji trávit u lékaře? Abyste museli řešit některé z výše uvedených potíží? Aby na to děti v nízkém věku musely brát léky, které jim příznaky jen zakryjí, ale do budoucna se objeví další? Opravdu tohle naše společnost chce? Já pevně věřím, že ne a brzy se strava obecně obrátí k lepšímu. Tak pojďte do toho!

Mgr. Kateřina Kulatá