Zásady první pomoci, část 2.
V následujících
řádcích budeme pokračovat v procvičování zásad první pomoci.
PRVNÍ POMOC – DROBNÉ RÁNY, ODŘENINY
Drobná rány – jak postupovat? Nejdříve zastavíme krvácení, poté vypláchneme proudem čisté vody, použijeme dezinfekci. Ránu, pokud možno, sterilně kryjeme. V následujících dnech sledujeme příznaky infekce – zarudnutí, místo a jeho okolí je horké, oteklé, z rány vytéká hnisající tekutina.
Hlubší rána – jak postupovat? Pokud se kůže rozevírá, rána je hlubší, je dobré ji ošetřit mašličkou, následně překrýt sterilním krytím. Opět sledujeme příznaky infekce a to nejen místní, ale i celkové. V případě, že je rána hluboká natolik, že je vidět žlutá – vazivová vrstva, je potřeba zajet do nemocnice, kde ránu sešijí.
Rána s cizím tělesem:
Projevy: cizí předmět drží v ráně, je zaklíněn, nelze lehce vytáhnout, rána krvácí
První pomoc: NIKDY! Z rány nevytahujeme zaseknuté těleso! Fixujeme jej v ráně proti pohybu, aby nepoškodil okolní tkáně, krvácení pak zastavíme.
PRVNÍ POMOC – KRVÁCENÍ Z NOSU
Projevy: krev vytéká z nosu, většinou se nejedná o závažný stav, přejde samovolně – pokud ne (cca 30 min) vyhledejte lékařskou pomoc.
První pomoc: posadíme postiženého, vyzveme jen k předklonu hlavy, zmáčknutí nosních chřídel – měkká část, chladit zátylek, krev nepolykat, vyplivávat, nesmrkat.
PRVNÍ POMOC – ÚRAZ HLAVY
Příčiny: pády – z výšky (stromy, lezecká stěna), z kola, při hře
Projevy: bezvědomí, otřes mozku (silná bolest hlavy, amnézie na úraz, nauzea, zvracení, dezorientace, potíže se stabilitou, krvácení z ucha!..)
První pomoc: volat 155, nepodávat nic ústy, poloha postiženého v polosedě nebo lehu s podloženou hlavou, komunikujeme, snažíme se zjistit okolnost úrazu – Pokud postižený upadne do bezvědomí - položit na rovnou podložku, záklon hlavy, sledovat dýchání.
PRVNÍ POMOC – POPÁLENINY
První pomoc: zabráníme dalšímu působení vysoké teploty (např. horká voda, zdroj ohně, sundáme horký oděv – ne přiškvařený…)
LOKÁLNÍ malá popálenina – chladit chladnou (ne ledovou) vodou, minimálně 10 minut -dokud přináší úlevu, pokud je potřeba ošetříme a sterilně kryjeme.
VĚTŠÍ popálenina (větší než plocha dlaně) – chladíme jen postiženou část jednorázově, zbytek udržujeme v teple, voláme RZP, sterilně kryjeme, přiškvařený oděv nestrháváme!
PRVNÍ POMOC – ZLOMENINY
Projevy: velká bolest, otok, krevní výron, omezená pohyblivost končetiny
První pomoc: velké zlomeniny – nehýbat s končetinou, chladit, volat 155, menší zlomeniny nevyžadují RZP, pouze ošetření v nemocnici – zlomeninu potvrdí RTG
Otevřená zlomenina (úlomky kostí) – PP: pokud silně krvácí, nejdříve zastavíme, potom sterilně kryjeme, hýbeme co nejméně, voláme 155.
PRVNÍ POMOC – ANAFYLAKTICKÁ REAKCE, ŠOK
Větší riziko rozvinutí těchto stavů je u osob trpící alergií (pyly, potraviny, léky, bodnutí hmyzem…)
Alergická reakce
Projevy: kýchání, slzení očí, mírné zarudnutí v místě bodnutí hmyzem, alergická rýma – lokální příznaky
První pomoc: antihistaminika (zodac, fenistil…) – tyto léky, mají většinou lidé trpící alergií u sebe a vědí, jak je použít.
Anafylaxe = vystupňovaná AR, se selháváním oběhu
Projevy: celý organismus, kopřivka, otok (pozor kolem krku), pocit knedlíku v krku, ztížené dýchání až dušnost, nauzea, zvracení, slabost, omdlévání…
Začátek příznaků od 5 minut až 2 hodin od alergenu
První pomoc: VOLAT 155, poloha – polosed, pokud je alergik a má u sebe EPIPEN (autoinjektor s adrenalinem) – aplikujte do zevní strany stehna (klidně i přes kalhoty), sledujte celkový stav – vědomí, dýchání, V BEZVĚDOMÍ A DÝCHÁ? = rovná podložka, poloha na zádech, záklon hlavy, V BEZVĚDOMÍ A NEDÝCHÁ? = KPR
Nejdůležitější je zavčas anafylaxi poznat!!!
PRVNÍ POMOC – ÚŽEH, ÚPAL
Úžeh = přehřátí organismu vlivem slunečního záření, příznaky mohou nastat až několik hodin po působení slunce…
Projevy: bolest hlavy, zvracení, nevolnost, horečka, horká kůže, spálená kůže, ztuhnutí šíje
První pomoc: studený obklad, chladnější místnost, zavodnění, v případě vysokých TT – srážet, pokud teplota dosahuje až 40 C, volat RZP.
Úpal = přehřátí i bez vlivu SZ, příznaky nastupují hned
Projevy: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, omdlívání, zmatenost, zrychlený tep, svalové křeče, až šokový stav/ztráta vědomí, vysoké teploty
První pomoc: dle příznaků, ihned do stinného místa, tekutiny, potírání chladnou vodou, poloha vleže + zvednuté končetiny, svléknout nadbytečné oblečení, pokud teplota dosahuje až 40 C, volat RZP.
V obou případech je nejdůležitější prevence:
Dbejte na dostatečný příjem tekutin, volte vhodné oblečení – nepřehřívejte se zbytečně, na slunci noste vhodné pokrývky hlavy (ideálně ty, které chrání a nezahřívají s UV filtrem), pozor na pobyt v autech v letních měsících, omezujte pobyt na slunci ve vysokých teplotách, zvláště u sportovních aktivit. Mějte na paměti, že více ohrožené jsou děti a senioři.
PRVNÍ POMOC – ÚRAZ OKA, CIZÍ TĚLESO
Tupá poranění (úder pěstí, náraz tělesem…)
Projevy: zakrvácení, bolest, postižený udává ztrátu zraku
První pomoc: sterilní krytí oka, ev. chlazení okolní tkáně, vyhledat očního lékaře
Chemické poranění (poleptání):
Nezáleží na tom, zda se jedná o kyselinu či zásadu, postup je stejný:
První pomoc: VYPLACHOVAT minimálně 10 min + STERILNÍ KRYTÍ + OČNÍ LÉKAŘ/pohotovost
PRVNÍ POMOC – KOUSNUTÍ HADEM
V ČR by se jednalo o zmiji obecnou, nicméně je to plaché zvíře, nejedná se o častý jev.
Projevy: lokální (bolest, otok, dvě zbarvené ranky od zubů,zduřelé okolní uzliny) nebo systémové (nevolnost, bolest břicha, zvracení, průjem, pocení, zimnice, horečka až kolaps
První pomoc: uklidnit postiženého, nehýbat s končetinou (nechat volně viset), chladit postižené místo, volat 155
Kousnutí zmijí není život ohrožující, ale pozor na alergiky a malé děti!
KLÍŠTĚ – POSTUP VYTAŽENÍ:
Dezinfekce místa + (použití rukavic)
Použití pinzety (chytit klíště těsně u kůže, následně vytáhnutí kýváním ze strany na stranu nebo pomalým tahem)
Opět dezinfekce
Likvidace klíštěte (do WC)
Sledovat cca 1 týden místo
A na závěr bych ráda přidala doporučení, co míst v cestovní lékárničce – takový základ, když někam cestujete, na 1 denní výlety samozřejmě vybíráme nejnutněší:
- Analgetika + antipyretika (panadol, paralen, ibubrofen…)
- Antihistaminika (zodac, zyrtec, fenistil…)
- Černé uhlí, endiaron
- Dezinfekce
- Kapky do očí (ATB, zvhlčení očí), nosu
- Pinzeta na vytažení klíštěte
- Náplast
- Obvazy
- Sterilní krytí ev. vlhké krytí
- Teploměr
- Rukavice
- Gely na štípnutí hmyzem
- Pastilky na bolest v krku
Věřím, že první pomoc nebudete často potřebovat, ale je potřeba mít ji nacvičenou na modelových situacích – kdykoli máte příležitost, trénujte. Nebojte se pomoci, používejte zdravý rozum a snažte se ve vypjatých situacích zachovat klid.
Mgr. Kateřina Kulatá