Zásoby na zimu? Nejsme přeci medvědi!

09.10.2024


Začíná nám období chladného, větrného, vlhkého počasí, ale také období klidu, vnitřního zaměření a sbírání síly na další aktivní období.

Pojďme si připomenout, co zimní čas znamená pro naše těla a jak bychom je mohli podpořit, aby zůstala zdravá a vitální i v této době, a to z pohledu komplexní medicíny.

Nejdříve se podíváme na ty zásoby na zimu, jak slibuji v titulku 😊. Spousta lidí přes zimu nabere pár kil navíc – ano, je to běžný úkaz, ale být by to tak nemuselo. Zimní čas neznamená přejídání se. Nejvíce je tento zlozvyk asi spojen s předvánočním obdobím, kdy se hospodyňky předhánějí, kolik kousků cukroví mají již napečeno. A s pečením souvisí? Ochutnávání, uždibování, prostě se jí více než v létě. V podstatě se někteří takto připravují na Vánoce už 2 měsíce před nimi. Tradice pečení cukroví je sice krásná věc, ale dá se udělat jinak. Slyšeli jste někdy o tom, že by předkové pekli 20 druhů cukroví? Ne, měli jen perníčky a maximálně ořechy v medu či sušené ovoce. Tak si pojďte letos udělat například 3 druhy, a ještě ke všemu NECUKROVÍ – to znamená bez přidaného cukru, prostě zdravější verzi. Za prvé je to i ideální výživná svačinka, takže si můžete vy i vaše děti v klidu dát, a za druhé, tím, že vám zbyde čas (protože nepečete těch 20 druhů😊), si jej můžete ušetřit pro sebe nebo své blízké. Abychom nezůstali jen u cukroví – z hlediska výživy je třeba tělo v tomto počasí zahřívat. Nejsou proto vůbec vhodné ochlazující potraviny (mléko, jogurty, sýry, studené nápoje, čerstvá zelenina a ovoce, které nejsou vhodné pro roční období…). Naopak tělo prohříváme luštěninami, kvašenou zeleninou, pomalými vývary, rybami, hovězím masem (s masem obecně ale nepřeháníme), vařeným ovocem (hrušky, švestky, jablka…), vlašskými ořechy, sezamem, misem, datlovou pastou, pohankou, aj. Vše tepelně zpracováváme. Pokud totiž tělu bude zima – tzn. jíte ochlazující potraviny, bude se snažit zahřívat, a tudíž ukládat tuky. Proto ani není vhodné řídit se obecnými zásadami zdravého životního stylu – každé tělo vyžaduje něco jiného.

Podle TČM (tradiční čínské medicíny) patří zima prvku VODA. Ta souvisí s orgány – ledviny, močový měchýř a s nimi spojená opěrná soustava – kosti. Proto by se měli tyto orgány v zimě podporovat – stravou, zpomalením v tomto období, péči o tělo – zabránění chladu (teplé oblečení, chránění končetin, hlavy a beder), péčí o sebe, trávení času se svými blízkými a přemýšlením, jakým směrem se chceme dál uchýlit.

Z hlediska psychiky je podzim a zima pro některé jedince zvláště náročné období, je to zkouška vůle, skromnosti, odvahy a čelení nástrahám. Kdo neumí tyto nástrahy zvládat, často je to pro takového člověka období strachu a nejistoty. Projevují se více psychosomatické potíže. Psychosomatika hraje roli ve velké většině chronických onemocnění. Proto je potřeba věnovat své duši náležitou pozornost.

Co se týče sportovní aktivity – samozřejmě, že jí nevynecháváme, tělo jí potřebuje, ale v jiné, méně zatěžující formě. Můžeme si zvolit například jógu, pilates, čínské cvičení čchi-kung, tai-chi, chůzi (procházky v podzimně laděné přírodě dokážou zvednout náladu), místo rychlého běhu můžeme zvolit právě rychlejší chůzi nebo vyklusávání, tanec (výborný je spontánní tanec kdykoli vás napadne během dne – pusťte si oblíbenou hudbu a prostě se uvolněte), dechové techniky, které uvolní napětí ve svalech a tím vám pomohou od bolesti aj.

Také se nenecháváme strhnout předvánočním stresem, protože my víme, že nadmíra stresu nám způsobuje různé zdravotní potíže. Nekupujeme hromady dárků ani se nestresujeme tím, že pro někoho dárek nemáme. Protože Vánoce o nich nejsou. Dítě daleko více ocení to, že se mu věnujete, hrajete si s ním, je v rodině pohoda. Protože spokojení rodiče = spokojené děti.

Zkuste to letos jinak, užívat si krásného času, který přichází, žijte přítomným okamžikem, protože jedině tak se život dá užívat. Žití minulostí a budoucností ještě nikomu neprospělo. Tak pojďte na to – TADY A TEĎ.

Přeji vám, aby se vám to podařilo.

Autor: Mgr. Kateřina Kulatá